Často kladené otázky

Objednávky a rezervace termínu

Pro to, abychom se Vám mohli plně věnovat je nutné se na veškeré poskytované služby vždy předem objednat.

Trichologie, trichologické vyšetření, trichologické přípravky

 • Standardní cena trichologického vyšetření je 500,- Kč.
 • Každé další kontrolní vyšetření je vždy zdarma.
 • Vstupní trichologické vyšetření trvá 60-90 minut.
 • 24 hodin před vyšetřením si již nemyjte vlasy.
 • Trichologické přípravky jsou hypoalergenní, neobsahují nikl, sulfáty, silikony ani minerální (ropné) oleje.
 • Trichologické přípravky nejsou testované na zvířatech.
 • Potravinové doplňky Glycovit nejsou vhodné pro těhotné a kojící matky a děti do 3 let.
 • Trichologické přípravky nejsou na lékařský předpis ani hrazeny pojišťovnou.
 • Kombinaci různých trichologických kúr s ostatními vlasovými produkty je vždy vhodné konzultovat s tricholožkou.
 • Výsledky trichologického vyšetření se nemusí vždy shodovat s diagnózou stanovenou dermatologem.
 • Změny stavu vlasů a vlasové pokožky lze pozorovat nejčastěji v rozmezí 2-4 týdnů po nasazení trichologické kúry.
 • Pokud pozorujete na začátku používání trichologické kúry zhoršení stavu vlasů či vlasové pokožky, konzultujte tuto skutečnost co nejdříve s tricholožkou.

Kadeřnické služby

 • V kadeřnictví používáme pouze trichologické přípravky vždy s ohledem na typ vlasů a vlasové pokožky.
 • Pracujeme pouze s barvami bez amoniaku.
 • K prodlužování vlasů používáme výhradně 100% lidské REMY vlasy.
 • V případě, že Vaše barva nebude shodná s barvou vzorníku, lze prodlužované vlasy barvit a tónovat.

Otázky o vlasech

Kolik vlasů máme na hlavě?

Asi 100 000 až 150 000 vlasových folikul (1 folikula = 1 vlas). Každá z nich má svůj vlastní životní cyklus. Množství vlasů vždy záleží na dědičné dispozici, věku a etnickém původu.

Co znamená pojem „životní cyklus vlasu“?

Každý vlas má tzv. Cyklickou aktivitu, to znamená, že se skládá z několika fází.

 • „anagen“ je první fáze intenzivního růstu, která trvá 2-5 let,
 • „katagen“, fáze kdy je růst zastaven, trvá 3-4 týdny.
 • „telogen“ trvá asi 3 měsíce, je to období, kdy se vlas odděluje od folikuly a přirozeně vypadne, aby místo něj mohl růst nový vlas.
 • „kenogen“ v této fázi je vlasová folikula nečinná a připravuje se na růst nového vlasu. Tato činnost je podobná úplné letargii.
 • „nový anagen“ v této fázi začíná růst nový vlas a celý cyklus se opakuje.

Opravdu každý vlas vypadne?

Ano, každý vlas vypadne a poté je nahrazen vlasem novým. Průměrný „život“ jednoho vlasu je 3-5 let.

Kolik vlasů vypadne za den?

Průměrný denní výpadek je okolo 30 – 50 vlasů. Toto číslo se mění v závislosti na celkovém množství vlasů.

Je pravda, že na vlasech se odráží stav našeho zdraví?

Ano, vlasy mohou ukázat některé fyzické či psychické změny a můžeme je považovat za ukazatel našeho celkového zdravotního stavu. Silný lesklý vlas, s růstem 1-1,5 cm za měsíc prokazuje na zdravý organismus. V důsledku stresu, úzkosti a nedostatku vitamínů, minerálů a bílkovin vlasy padají, slábnou a ztrácí svou sílu a lesk.

Rád/a si myji vlasy. Může tento zvyk napomáhat jejich padání?

Pokud používáte správné přípravky, tak vlasy jejich častým mytím nepoškozujete. Ale je nutno říct, že nevhodný šampon nemusí nutně působit padání vlasů. Může poškodit kvalitu vlasů, estetické vlastnosti, ale nemůže měnit jejich množství.

Jak často bych si měl/a mýt vlasy?

Pro častost mytí není žádné univerzální pravidlo. Je důležité odstraňovat nečistoty jako je maz, lupy, prach a nečistoty z ovzduší. Také záleží na povolání (to znamená, že kuchaři, zedníci či sportovci si musí mýt vlasy častěji než lidé pracující v kanceláři).

Jaký přípravek je vhodný pro mé vlasy?

Abychom vám mohli doporučit nejvhodnější přípravek na mastné vlasy, je důležité provést trichologické vyšetření.

Co je trichologické vyšetření?

Trichologické vyšetření je série testů k vyhodnocení stavu vlasů a vlasové pokožky, na jehož základě lze doporučit konkrétní přípravky. Trichologické vyšetření nám umožňuje nalézt a rozeznat příčinu problému a vyřešit ji pomocí vhodné léčby. Doporučuje se chodit na kontroly vlasů pravidelně, stejně jako např. S očima či se zuby.

Proč se říká, že se člověku ze strachu postavily vlasy na hlavě?

Vlas má válcovitý tvar, je podlouhlý a tenký. Je umístěn diagonálně k pokožce v úhlu asi 75°, kde se nachází malý sval „arrector pilli“. V případě velmi silné emoce/pocitu se tento sval stáhne a vlas se vzpřímí. Tento úkaz je lépe viditelný na rukách, kde jsou chloupky řidší a jemnější a jejich vzpřímení je více viditelné, takzvaná „husí kůže“. Tato schopnost je velmi důležitá u zvířat, kdy zvíře před protivníkem načechrá srst natolik, aby se zdálo větší a hrozivější, a nepřítele tak odrailo.

Proč se třepí konečky?

Pokud vlas vodorovně rozřízneme, objevíme tři vrstvy nazývané „kutikula, kortex a medula“. V tenkých vlasech se medula neboli dřeň nevyskytuje. Kutikula pokrývá kortex a je tvořena keratinovými šupinkami, uspořádanými jako střešní tašky, tak tvoří kompaktní a uspořádanou vrstvu. Kortex, který představuje hlavní část vlasu, je tvořen keratinizovanými buňkami, které jsou svinuté do spirálovitého tvaru. Kortex obsahuje melanin. Pokud jsou vaše vlasy slabé nebo poškozené agresivním zacházením, jejich šupiny jsou nepravidelné, kratší a oddělené. Z toho důvodu není kortex již chráněn kutikulou a ztrácí svou přilnavost, tím pádem způsobuje třepení konečků.

Poslední dobou trpím nadměrným padáním vlasů. Měl/a bych
mít obavy?

Nejdříve je důležité rozeznat, zda jde o přirozený proces, nebo opravdovou ztrátu vlasů. Výpadek do 50 vlasů za den je normální. Pokud je výpadek větší a přetrvává delší dobu, počet vlasů se zmenšuje, až do skutečné ztráty vlasů je důležité vyhledat odbornou pomoc. V takovéto situaci je vhodné absolvovat trichologické vyšetření.

Proč padají vlasy?

Padání vlasů může mít mnoho příčin. Nejčastější z příčin jsou nemoci, stres, nevyvážená strava, hormonální poruchy, léky, dědičné faktory, nedostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších mikronutrientů.

Jak může stres a strava způsobovat padání vlasů?

Cévy vyživují a okysličují vlasy. Pokud je stres častý nebo neustálý, pak je cirkulace na pokožce hlavy oslabena a vlasové cibulky atrofují (zužují se a nevyživují se). Strava je také důležitá: pokud není vyvážená a pravidelná, mohou některé (pro růst vlasu důležité) složky chybět.

Je pravda, že nám padají vlasy více na podzim?

Není to pravidlem. Tento jev je spojován se shazováním srsti u savců, tzv. Línáním. Zdá se, že ztráta vlasů na podzim je způsobena náporem, kterým vlasy trpí v létě, jako je slunce, vítr, sůl, vyšší pocení, nedostatek některých minerálů. To vše může být příčinou ztráty nebo oslabení vlasů.

Co jsou lupy?

Je to porucha týkající se pokožky hlavy, nikoliv vlasů. Jde o odlupování nejsvrchnější vrstvy kůže. Odlupování pokožky je normální, vyskytuje se po celém těle a je způsobeno buněčnou obnovou kůže. Lupy jsou viditelné, protože tvoří bílé šupinky. Lupy mohou být suché nebo mastné.

Jaký je rozdíl mezi suchými a mastnými lupy?

Suché lupy se vyznačují tenkými bílými, či šedými práškovými šupinkami rozprostřenými po celé pokožce hlavy, které padají na ramena. Mastné lupy jsou větší, nažloutlé a mastné šupinky, které častěji postihují seborreické oblasti, jako čelo, vrcholek hlavy, zátylek a oblast kolem uší. Mastné lupy vždy souvisí s nadměrnou produkcí mazové žlázy. Ti, kteří mají lupy, často trpí svěděním a zarudlou pokožkou.

Jsou lupy nakažlivé?

Ne, nejsou, ale na pokožce trpící lupy se vyskytuje mnoho mikroorganismů, včetně kvasinek, které mají velký vliv na zhoršení stavu tím, že urychlují kožní obnovu.

Všiml/a jsem si, že množství lupů se mění a někdy je až
nadměrné, proč?

Lupy jsou velmi častým problémem. Přibližně 40 % populace někdy trpí lupy (každý druhý muž a každá třetí žena), většinou mezi 20 a 40 lety. Lupy jsou jen ojedinělé u dětí a starších lidí. Lupy jsou ovlivněny hormonálnímy změnami. Pokud trpíte lupy, může to trvat celý život, někdy se stav zlepší, jindy zhorší. Ve skutečnosti má na lupy velký vliv střídání ročních dob, kdy během léta zmizí a objeví se opět na podzim a nejhoršího stavu dosahují v zimě.

Jaké jsou následky lupů?

Lupy nejsou nemoc, ale defekt. Mohou mít ale důsledky na vlasy. Viditelné šupinky lupů ubírají vlasům na kráse, a tak utváří dojem zanedbávání nebo nedostatečné hygieny. V některých případech mohou způsobovat svědění, zvláště 2-3 dny po umytí vlasů. Ti, kdo trpí lupy, mají tenčí vrstvu stratum corneum (nejsvrchnější vrstvu kůže) a rychlejší buněčnou obnovu kůže s důsledkem nárůstu mikrobiální vegetace.

Může gel a lak na vlasy způsobovat lupy?

Ne, pokud je aplikujete pouze na vlasy (ne na pokožku hlavy).

Proč se vlasy mastí?

Pokud mluvíme o mastných vlasech, mluvíme o seboree. Seborea je porucha vlasové pokožky, která má nepříznivé důsledky na vlasy. Vlasy poté padají, jsou špinavé, těžké, mastné a nehezké na pohled ani na dotek. Mastné vlasy jsou první známkou dospívání: objevijí se na začátku puberty, když mazová žláza zvyšuje produkci mazu.

Z čeho je tvořen maz?

Maz je látka tvořená mazovou žlázou a vylučována skrz folikulární vchod na pokožku, kde se mísí s potem. Slovo „sebum“ je odvozeno z latinského slova „sego“, které označuje tukovou vrstvičku na srsti některých zvířat. Sebum obsahuje triglyceridy, vosky, skvalen, cholesterol. Má hodnotu ph mezi 3 a 4 a při pokojové teplotě je polotekutý.

Jaké jsou příčiny mastných vlasů a vlasové pokožky?

Abychom pochopili, proč mazové žlázy produkují nadměrné množství mazu, musíme zohlednit, že aktivita těcho žláz je regulována hormony. Mazová sekrece je způsobena a řízena mužskými pohlavními hormony androgeny, které jsou produkovány i u žen. Mimochodem aktivita žlázy je řízena především jejími receptory. Množství těchto receptorů závisí pravděpodobně na dědičnosti. Proto mají za stejných podmínek někteří lidé hyperfunkční a jiní normálně fungující žlázy. Seboreu neboli nadměrné maštění vlasů způsobuje také stres, znečištění životního prostředí nebo nevyvážená strava bohatá na tuky a cukry.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Snažíme se o plnou informovanost našich stávajících i nových zákazníků. Pokud jste zde nenašli odpověď na svou otázku, napište nám přímo na recepce@clinicalhair.cz. Na Vaše dotazy odpovíme hned, jak to bude možné.