Průvodce letní péčí aneb Jak na nejkrásnější vlasy pod sluncem

Stejně jako pokožka celého těla, musí se i vlasy a vlasová pokožka v létě potýkat s UV zářením, vysokými teplotami a nadměrným pocením. Nepodceňujte proto jejich protekci, kterou by v první řadě měla poskytnout vhodně zvolená pokrývka hlavy.

  • Ideální je prodyšný klobouk, který zajistí stín a ochranu před přímým slunečním zářením, ale narozdíl od čepic, které jsou obvykle příliš těsné a vlasová pokožka pod nimi dostatečně nedýchá, poskytuje dostatek prostoru a předchází nadměrnému pocení.
  • Z tohoto důvodu je v letních dnech dobré volit také vzdušnější účesy, např. volné copy, které jsou kvůli zvýšené lámavosti vlasů namáhaných horkem vhodnější než utažené culíky či drdoly. Případně lze použít i nejrůznější spony nebo ideálně vlasy schovat pod slamák. 

Po koupání v moři nebo bazénu s chlorovanou vodou

je důležité vlasy vždy důkladně propláchnout sladkou vodou, která odstraní zbytky soli a chloru a minimalizuje jejich negativní účinky na vlasy i pokožku. V domácí péči je pak vhodné vlasy umýt kvalitním šamponem a dopřát jim vyživující masku. S výběrem vhodných přípravků pomůže tricholog, který je doporučí na základě diagnostiky a aktuálního stavu pokožky hlavy. Lenka Kašpaříková k tomu dodává:

Přestože každý typ vlasů vyžaduje jiný přístup a péči, jedno je pro všechny společné: v letním období je potřeba udržovat jejich hydrataci, výživu a chránit je před slunečními paprsky. Pokud je kutikula (vrchní struktura vlasu) poškozená či vysušená, propouští do vlasového stvolu vodu se vším, co je v ní rozpuštěné, a tím jej může narušit. Proto je důležité aplikovat vhodný kondicionér nebo bezoplachovou péči, jež vlasy uzavře, hydratuje a nasytí keratinem a kolagenem. Škodlivé látky tak na vlasech neulpívají a jednoduše po nich stečou. Skvělé účinky má například keratinová maska, která vlasům poskytuje ochranu před vnějšími vlivy a současně udržuje pH vlasové pokožky v normálu.

Především poškozené, odbarvené, melírované či jinak namáhané vlasy potřebují maximální ochranu a pravidelnou výživu. Standardně je optimální aplikovat masku 1x za měsíc, ale v letním období a zvlášť v případě odbarvených, vysušených či lámavých vlasů lze aplikaci opakovat i jednou týdně.