Často kladené otázky

Zde naleznete odpovědi na nejčastější otázky týkající se trichologické péče a transplantace vlasů. Naším cílem je poskytnout vám co nejvíce informací o našich službách a pomoci vám pochopit, jak můžeme řešit vaše problémy s vlasy a vlasovou pokožkou. Najdete tu vše potřebné, abyste se mohli informovaně rozhodnout.

FAQ: Trichologická poradna

Trichologie vznikla jako vědní obor spojením věd kosmetiky a dermatologie. Soustřeďuje svůj zájem na hygienu vlasů, jejich zdraví a krásu. Dermatolog se zabývá terapií s cílem převážně léčit nemoci a anomálie kůže včetně přilehlých tkání. Tricholog se věnuje péči, hygieně a léčbě vlasů včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky.

Péče o vlasy znamená nejen pěstovat vlasy samotné, ale pečovat i o vlasovou pokožku. Ta bývá totiž hlavní příčinou většiny problémů. Trichologie spočívá ve schopnosti správně identifikovat vady a anomálie vlasů včetně vlasové pokožky a v nabídce řešení vhodných trichologických přípravků a postupu ke zlepšení stavu vlasů a vlasové pokožky.

Obor trichologie a trichologické přípravky se snaží uspokojovat potřeby moderního spotřebitele, neboť stále přibývají ženy i muži, kteří mají problémy s vlasy.

Mezi klienty trichologické péče patří lidé všech věkových skupin, kteří řeší nějaký z výše uvedených problémů nebo jen chtějí dávat svým vlasům kvalitní péči a výživu. Nejčastějšími klienty jsou lidé, kterým v důsledku vysokých stresů padají vlasy, lidé nosící dlouhodobě pokrývky hlavy, lidé po chemoterapiích, matky po porodu a během kojení, ženy v menopauze apod.

Trichologie řeší problémy s vlasy a vlasovou pokožkou jako je padání vlasů (alopecie), mastné vlasy (seboroická dermatitida), lupy, šupinatění, lupénka, suchá a dehydrovaná kůže a vlasy, slabé a jemné vlasy, poškozená struktura vlasu nebo roztřepené vlasy.

Za vším hledej hormony. Právě ty stimulují od druhého až třetího měsíce těhotenství vlasy a spíše než růst nových, způsobují přibrzdění poslední fáze jejich života, během níž dochází k vypadávání. Na hlavě nám tedy zůstávají i vlasy, které by v jiném období již dávno vypadly. Ženám se může zdát, že vlasy v těhotenství houstnou a nabývají na objemu. Po porodu, kdy se ženské tělo opět vrací na původní hormonální úroveň, dochází k velmi rychlému vypadávání všech vlasů, které těhotenství udržovalo při delším životě. Při dobrém zdravotním stavu vypadne člověku něco mezi 50 až 80 vlasy denně. Po porodu se může stát, že se jejich vypadávání navýší až trojnásobně oproti běžnému stavu. Není proto překvapením, když ženě na hřebenu zůstanou chomáče vlasů. Vypadávání vlasů je přitom doprovázeno dalšími obtížemi, jako je nadměrné maštění vlasů, suchá a svědivá vlasová pokožka, tvorba lupů, dehydratace vlasů či nedostatečná výživa vlasového kořínku způsobená nedostatkem vitaminů, minerálů a stopových prvků v organismu. Hormonální pokles neovlivníte, ale na vybrané vlasové obtíže můžete vlasy připravit již v průběhu těhotenství. Dávno totiž neplatí, že žena musí kvůli těhotenství přijít o polovinu vlasů. Dnes již existují preventivní opatření, kterými lze alespoň částečně ovlivnit dopad a vliv na samotné vlasy.

Je důležité zvolit podle aktuálního stavu vlasů a vlasové pokožky vhodné řešení. Podpořit vlasové ústrojí a pomoci mu vzchopit se a dodat živiny a látky potřebné pro co nejrychlejší zastavení padání vlasů a podporu růstu nových. V okamžiku, kdy má vlasová cibulka těchto látek dostatek, sníží se riziko nadměrného vypadávání vlasů. Čím dříve po porodu se začne problém s vypadáváním vlasů řešit, tím větší je šance, že se stav vlasů vrátí do původní kvality a hustoty.

Trichologické vyšetření vlasů a vlasové pokožky se provádí trichologickou mikrokamerou
a odhalí pravou příčinu Vašeho problému. Vyšetření trvá 60 minut, je bezbolestné a vhodné pro ženy, muže i děti.

Při první návštěvě trichologické poradny absolvuje klient nejprve důkladný pohovor, při kterém tricholog zkoumá aktuální stav vlasů. Zjišťuje potřebu a frekvenci jejich mytí, výskyt lupů, chemické zásahy jako je barvení, melíry, trvalá apod. Dále zjišťuje momentální zdravotní stav, jaké léky a potravinové doplňky klient pravidelně užívá, a které přípravky na vlasy používá. Vyptá se na nemoci a problémy s vlasy u rodinných příslušníků pro potvrzení či vyloučení genetického původu daného problému. Kvalitu vlasů a vlasové pokožky ovlivňuje i momentální zdravotní stav, proto jsou pro trichologa důležité také informace o životním stylu, především o stravování a pitném režimu. Všechny informace si tricholog zapíše do karty klienta.

Do karty klienta se zapisují veškeré údaje o klientovi, včetně diagnózy, doporučených přípravků k trichologické léčbě, termíny kontrol a průběh celé léčby. Tyto karty jsou uložené ve Vlasovém centru a klinice zdraví dle Zákona č. 101/200 Sb., o ochraně osobních údajů.

Poté přichází na řadu samotné vyšetření.

Nejprve tricholog provede pomocí bříšek prstů test vlasové pokožky, včetně její pevnosti. Protažením vlasů mezi prsty se posuzuje padání vlasů. Následně probíhá vyšetření za pomoci speciální trichologické mikrokamery, která umožní pozorovat detail pokožky hlavy
i samotného vlasu, včetně jeho kořínku. Tímto způsobem tricholog zjistí, jak je vlas vyživován, a kde je příčina problému. Vlasy často postrádají výživu, protože se k nim z nějakého důvodu z vlasového kořínku nedostává. Druhou možností je, že člověk nepřijímá tolik živin, kolik organismus potřebuje. Mikrokamerou lze rozpoznat také různé druhy mazotoků, lupů a bakterií, které v takovém prostředí ulpívají a brání růstu krásných zdravých vlasů. Celý průběh vyšetření pozoruje klient na obrazovce a díky tomu může tricholog rovnou prezentovat zjištěné výsledky a stanovit diagnózu.

Po vyšetření je tricholog schopen navrhnout cílené a efektivní řešení pro padání a řídnutí vlasů, alopecii, mastné vlasy, seboreickou dermatitidu, lupy a šupinatění pokožky, lupénku, suchou a dehydratovanou kůži a vlasy nebo poškození po chemických zákrocích atd.

Na závěr tricholog představí doporučenou léčbu (či více možností) dle konkrétní diagnózy, vypíše recept pro použití a probere s klientem průběh trichologické léčby a předpokládané výsledky.  Na konci tricholog  nabídne ambulantní léčbu (která je vhodná jen pro určité druhy trichologických přípravků) a domluví s klientem termín následné kontroly. V závažnějších případech do 2–3 týdnů od zahájení léčby, při standardním průběhu se kontrola domlouvá v rozmezí 4–6 týdnů.

Při kontrole provádí tricholog znovu vyšetření pomocí trichologické mikrokamery a konzultuje dosavadní průběh léčby. Porovnává fotografie z prvního vyšetření s nově pořízenými, a tím zjišťuje změny a pokroky v léčbě.

Na kontroly dochází klient do té doby, než je problém vyřešen. Doba léčby je individuální, u někoho trvá 2 měsíce u jiného 6 měsíců, v nejzávažnějších případech trvá léčba i 1 rok. Záleží na potřebě klienta jak často a v jakém časovém rozmezí na kontroly dochází. Veškeré kontrolní vyšetření jsou u nás zdarma.

Po vyšetření si klient odnese kúru, která se skládá z několika přípravků. Obecně se jedná o šampon na pokožku hlavy, šampon na mytí vlasů, vlasový krém, vlasovou vodu, která proniká až ke kořínkům vlasů. Dalšími přípravky, které může kúra obsahovat, je vlasové sérum, vlasové oleje (kolagenový, liftingový), detoxikační peelingy apod. V neposlední řadě do kúry patří trichologické potravinové doplňky. K sestavené kúře dostane klient vždy konkrétně vyplněný návod na použití a aplikaci trichologické léčby.

Návod k použití (příklad):

 • 1. krok – 1. šampon na pokožku hlavy – naneste pouze na vlhkou vlasovou pokožku (ne do délky vlasů), promasírujte a nechte 5 minut působit, poté smyjte. Šampon vyčistí vlasovou pokožku a připraví ideální prostředí pro účinnější vstřebání všech složek obsažených ve vlasové vodě (krok č. 4).
 • 2. krok – 2. šampon do délky vlasů – na vlhké vlasy aplikujte přiměřené množství šamponu a jemně promasírujte, nechte 2 minuty působit a smyjte.
 • 3. krok – vlasový krém  pro výživu, lesk, ochranu a jednoduché rozčesání použijte po umytí vlasů jako kondicionér (naneste na vlhké vlasy, rozčešte a vlažnou vodou smyjte).
 • 4. krok – vlasová voda do ručníkem vysušené vlasové pokožky aplikujte vlasovou vodu (1–2 kapátka) a důkladně vmasírujte. Nesmývejte! Tento postup opakujte 3x týdně.
 • 5. krok – potravinový doplněk Glycovit – doporučená dávka 2–3 kapsle denně nejlépe mimo jídlo po dobu 3 měsíců.
 • Takto sestavenou kúru používejte 3x týdně.

Poznámky k aplikaci přípravků:

 • Pro maximální účinek nevynechávejte žádné přípravky. V případě krátkých vlasů či u mužů lze vynechat vlasový krém Instant.
 • Potravinové doplňky není vhodné užívat během těhotenství a po dobu kojení.
 • Po aplikaci vlasové vody již vlasy nefénujte, aktivní složky by teplem ztratily svou účinnost.
 • Standardní cena trichologického vyšetření je 1200,- Kč.
 • Každé další kontrolní vyšetření, po zahájení léčby je zdarma.
 • Vstupní trichologické vyšetření trvá 50–60 minut.
 • Umyjte si vlasy naposledy max. 24 hodin před vyšetřením.
 • Trichologické přípravky jsou hypoalergenní, neobsahují nikl, sulfáty, silikony ani ropné oleje.
 • Trichologické přípravky nejsou testované na zvířatech.
 • Potravinové doplňky Glycovit nejsou vhodné pro těhotné a kojící matky a děti do 3 let.
 • Trichologické přípravky nejsou na lékařský předpis ani hrazeny pojišťovnou.
 • Kombinaci různých trichologických kúr s ostatními vlasovými produkty je vždy vhodné konzultovat s tricholožkou.
 • Výsledky trichologického vyšetření se nemusí vždy shodovat s diagnózou stanovenou dermatologem.
 • Změny stavu vlasů a vlasové pokožky lze pozorovat nejčastěji v rozmezí 2–4 týdnů po nasazení trichologické kúry.
 • Pokud pozorujete na začátku používání trichologické kúry zhoršení stavu vlasů či vlasové pokožky, konzultujte tuto skutečnost co nejdříve s tricholožkou.

Vzhledem k tomu, že se kúra aplikuje minimálně 3x v týdnu, je docházení do salonu časově náročné, a proto je lepší aplikovat kúru doma. Samozřejmě pokud klient chce, může na aplikaci kúry pravidelně docházet k nám do vlasového centra.

Výsledky jsou velmi individuální. Vždy je důležité zohlednit, s jakým problémem klient přijde, pokud se jedná př. o lupy či seboroickou dermatitidu, jsou výsledky viditelné již po cca 14 dnech, pokud chce klient zlepšit kvalitu vlasů, řeší dlouhodobě problémy s maštěním či padání vlasů, dostavují se výsledky v rozmezí 4–6 týdnů. Apelujeme na klienty, aby vydrželi v léčbě až do konce a nepřestali s léčbou po prvních viditelných výsledcích.

Kontroly doporučujeme po 4–6 týdnech dle nastavené kúry. U případů, kdy se jedná o problém s pokožkou hlavy, může být kontrola i po 2 týdnech. V případě nejasností má klient možnost kdykoliv během léčby konzultovat aktuální průběh dle potřeby s tricholožkou.

Trichologická léčba trvá v rozmezí 3–6 měsíců. Doba závisí na konkrétním problému, se kterým klient přijde, ale také na tom, jak dlouho se klient s potížemi potýká.

Barvení vlasů během léčby je možné. Klientům, kteří jsou v trichologické léčbě, doporučujeme, aby si ke své kadeřnici vzali šampon a masku, kterou mají předepsanou v kúře. Tedy 2. šampon na mytí vlasů a vlasový krém. Případně další přípravky na ochranu vlasové pokožky před působením barvy. Pokud se klientka stydí nebo nechce do salonu nosit své přípravky, nemělo by být jedno umytí jiným šamponem velkou překážkou. Je však vhodné, aby kadeřnice používala šetrné přípravky na vlasy bez silikonů, minerálních olejů apod.

Cílem trichologa je správná diagnostika potíží a příčin daného problému s vlasy a vlasovou pokožkou pomocí trichologické mikrokamery, zjištění celkové anamnézy klienta a ve složitějších případech doporučení návazného vyšetření z kapky krve. Na základě vyhodnocení zjištěných výsledků tricholog navrhne trichologickou kúru šitou každému klientovi na míru. Odborníci doporučují absolvovat trichologické vyšetření jednou za čas preventivně. Lze tak totiž odhalit potíže ihned v počátku a zabránit, aby se projevily na vzhledu.

V mnoha případech kožní lékař řeší problémy klientů spíše zaléčením daného problému – ve většině případů za pomoci kortikoidů či antibiotik – a spokojí se s udržením ve stabilizovaném stavu. Tricholog se specializuje pouze na vlasy a vlasovou pokožku a snaží se najít pravou příčinu problému a zacílit léčbu tak, aby se problém vyřešil a ne jen zaléčil. Tricholog hledá příčinu problému a cílí přímo na jeho odstranění.

Člověk velmi rychle vypozoruje jakoukoliv změnu na svých vlasech. Pokud si sám neumí s problémem poradit nebo v případě, že se potíže neustále vracejí, i po vyzkoušení různých vlasových přípravků z lékáren či od kadeřníka, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc, tedy trichologa. Protože čím dříve se daný problém začne řešit, tím je vyřešení problému snazší, rychlejší a samozřejmě levnější.

Na vyšetření nejprve tricholog provede s klientem důkladný pohovor, na němž se zeptá na současný stav vlasů, frekvenci jejich mytí, výskyt lupů, chemické zásahy či barvení. Kvalitu vlasů a zdraví vlasové pokožky ovlivňuje i momentální zdravotní stav, léky či rodinná anamnéza, proto jsou pro trichologa důležité také informace o životním stylu, především o stravování a pitném režimu.

Následně probíhá vyšetření za pomoci speciální trichologické mikrokamery, která umožní pozorovat detail pokožky hlavy i samotného vlasu, včetně jeho kořínku, na obrazovce. Tímto způsobem tricholog zjistí, jak je vlas vyživován, a kde je příčina problému. Vlasy často postrádají výživu, protože se k nim z nějakého důvodu z vlasového kořínku nedostává. Druhou možností je, že člověk nepřijímá tolik živin, kolik potřebují. Kamera odhalí také mazotoky, lupy či bakterie, které v takovém prostředí ulpívají a brání růstu krásných zdravých vlasů.

Po takovém vyšetření je tricholog schopen najít řešení pro padání a řídnutí vlasů, alopecii, mastné vlasy, seboreickou dermatitidu, lupy a šupinatění pokožky, lupénku, suchou a dehydratovanou kůži a vlasy nebo poškození po chemických zákrocích.

Samotné trichologické vyšetření stojí 1 200 Kč/50–60 minut, veškeré následné kontroly při používání nastavené kúry jsou již zdarma.

Pokud budeme mluvit o vlasech, které jsou zdravé. Ideální stav je takový, pokud si člověk myje vlasy 2x v týdnu a mezitím nemá potřebu dalšího mytí. Důležité je používat kvalitní šampony bez sulfátů a dalších chemických složek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly. Je vhodné dopřát vlasům alespoň 1x za rok intenzivnější péči na podporu a omlazení vlasového ústrojí. Alespoň 1x měsíčně intenzivní masku nebo zábal na vlasy. Před tepelnou úpravou (fénování, kulmování, žehlení) vždy ochránit vlasový stvol přípravkem k tomu určeným. Barvení vlasů je vhodné vždy nechat na odborníkovi.

Lidé dělají v péči o vlasy řadu chyb. Patří mezi ně například nesprávný výběr vlasových přípravků, které nejsou vhodné pro jejich typ vlasů či obsahují nevhodné složky (např. s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek). Dále je špatná technika foukání vlasů. Řada žen si je fénuje v předklonu, což způsobuje jejich oslabení. Správně bychom měli vlasy vysoušet vždy po směru jejich růstu. Především majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení. Vlasům nepřidá ani každodenní používání žehličky a velmi častým nešvarem je i domácí barvení.

Nejčastěji se setkáváme se seboroickou dermatitidou, která leckdy přechází do vážného stavu, kdy se na hlavě tvoří krusty a pokožka nemůže dýchat, dalším problémem jsou suché a mastné lupy a v neposlední řadě nadměrně se mastící vlasová pokožka.

Seboroická dermatitida se projevuje většinou v konturách, objevují se začervenalá místa, která svědí. Seboroická dermatitida je nepříjemná nejen vzhledově, ale hlavně pocitově. Člověk se velmi často drbe a tím se stav zhoršuje a obvykle dochází k poškození pokožky a tvoření otevřených ran.

Suché a mastné lupy – Lupy jsou mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Neměli bychom je podceňovat, protože se jedná o problematiku, která může být dlouhodobá a rozhodně nepřispívá ke kvalitě vlasů. Lupy rozdělujeme na suché (ty se sypou a jsou menších rozměrů a většinou se „sypou“ na ramena)  a na mastné (ty, které ulpívají na pokožce).

Nejvyšším stupněm lupovitosti je tzv. seboroická dermatitida.

Možné příčiny způsobující lupy

 • Zdravotní kondice (průvodní znak např. lupenka, dermatomykózy, neurologické choroby)
 • Nevhodné kosmetické přípravky a zacházení s nimi
 • Nedostatek vitamínů a minerálů
 • Překyselený organismus
 • Porucha imunity
 • Nadměrný stres
 • Vrozená predispozice

Běžně se tento problém řeší pouze povrchově a jen šampony. Toto řešení je velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně. Vždy cíleně podle typu lupů a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy v léčebné kúře nedílnou součástí. Šampon totiž neřeší přímo problém lupů, ten pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat příčinu problému s lupy a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky v pořádku. Kdo trpí lupy, často trpí i dalšími jinými mykotickými problémy. Pokud se řeší problém komplexně, lze se lupů zbavit napořád.

Mastné vlasy představují spíše kosmetický problém, než zdravotní, ale přesto jsou příčinou mnoha starostí. Za mastné považujeme vlasy, které ztrácejí svěžest už po čtyřiadvaceti hodinách od mytí. Zdravé vlasy by měly zůstat „čisté“ dva až tři dny. Navíc mastné vlasy již po několika hodinách vypadají zplihle, slepují se do pramínků a ztrácejí objem. Vše přitom závisí na mazových žlázách ve vlasové pokožce. Vlasy se mohou mastit z důvodu hormonální nerovnováhy, dědičnosti, vysazení antikoncepce, přesušování pokožky hlavy, neustálého sahání do vlasů, častého kartáčování atd. Velký podíl na maštění má také stres.

Problémy pomáhají řešit přípravky, které nesmí obsahovat chemické látky, jako jsou sulfáty, minerální oleje, nikl, pryskyřici, silikony a mnoho dalších. Výživný přípravek na vlasy by měl obsahovat dostatek vitamínů a přírodních proteinových látek, dále je důležitý kolagen a keratin. Blahodárné účinky na vlasy mají vitamíny z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky, chmele aj. Účinné látky v prevenci a léčbě padání vlasů jsou železo, kapsaicin, kyselina hyaluronová, mořský kolagen, buněčný extrakt z kvasnic, bioflavonoidy z ječmene a jírovce, aj. Vždy záleží na vhodné kombinaci nutričních látek v konkrétním přípravku.

Použití vývaru z bylin nemůže uškodit, ale pokud již člověk má dlouhodobý problém, tak doporučujeme řešit ho pomocí přípravků, které jsou založené na přírodní bázi a zacílené vždy na konkrétní problém.

Vždy je důležité používat kartáč nebo hřeben s ohledem na typ vlasů. Na suché vlasy před kartáčováním doporučujeme používat olej, aby nedošlo k přetrhávání vlasového stvolu. Vždy vlasy kartáčujte od konečků a postupujte ke kořínkům. Dále je potřeba správně diagnostikovat, co vaše vlasy potřebují. V naší poradně s vámi rádi probereme možnosti jednotlivých kartáčů a můžete je u nás i koupit.

Pokud budeme mluvit o vlasech, které jsou zdravé. Ideální stav je takový, že si člověk myje vlasy 2x v týdnu a mezitím nemá potřebu dalšího mytí. Důležité je používat kvalitní šampony bez sulfátů a dalších chemických složek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly. Je vhodné dopřát vlasům alespoň 1x za rok intenzivnější péči na podporu a omlazení vlasového ústrojí. Alespoň 1x měsíčně intenzivní masku nebo zábal na vlasy. Před tepelnou úpravou (fénování, kulmování, žehlení) vždy ochránit vlasový stvol přípravkem k tomu určeným. Barvení vlasů je vhodné vždy nechat na odborníkovi.

Člověk velmi rychle vypozoruje jakoukoliv změnu na svých vlasech. Pokud si sám neumí s problémem poradit nebo v případě, že se potíže neustále vracejí, i po vyzkoušení různých vlasových přípravků z lékáren či od kadeřníka, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc, tedy trichologa. Protože čím dříve se daný problém začne řešit, tím je vyřešení problému snazší, rychlejší a samozřejmě levnější.

Vlasové pokožce škodí přípravky s obsahem chemických látek, které ucpávají vlasové folikuly a tím velmi často dochází k padání či maštění vlasů a pokožky. Dále škrábání a drbání pokožky, horký vzduch při fénování či neopatrné zacházení se žehličkou či kulmou na vlasy.

Lidé také v péči o vlasy dělají řadu zažitých chyb. Patří mezi ně například nesprávný výběr vlasových přípravků, které nejsou vhodné pro jejich typ vlasů či obsahují nevhodné složky (např. s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek). Dále je špatná technika foukání vlasů. Řada žen si je fénuje v předklonu, což způsobuje jejich oslabení. Správně bychom měli vlasy vysoušet vždy po směru jejich růstu. Především majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení. Velmi častým nešvarem je i domácí barvení.

Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří hormonální změny. Nadměrné vypadávání může být jedním z příznaků disfunkce štítné žlázy, proto je dobré si ji nechat zkontrolovat. U žen také často dochází k velkému výpadku po porodu vinou prudkého snížení ženského hormonu estrogenu. Situace se však obvykle během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky hormonální antikoncepce, protože některé typy mohou mít vliv na vypadávání vlasů. Ani její časté střídání či vysazování není pro hormonální hladinu příznivé.

U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí a začne řešit včas, tj. před zničením kořínků vlasů.

Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílejících se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce, zeleninu, z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů- např. hořčík, stopových prvků -např. zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.

Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás.

Po nasazení kúry dochází k detoxikaci vlasových folikul. Uvolňuje se tuhý maz, usazeniny se odplavují a zároveň se uvolňuje vlasový spasmus (stažení neboli křeč ve vlasovém svalu). Kvůli tomu může dojít ke zvýšenému padání vlasů, které nebyly dostatečně vyživeny a následkem čištění vypadnou předčasně. Takovéto padání by se mělo do měsíce od nasazení kúry ustálit. Je důležité pokračovat v nastavené kúře a vydržet. Tyto vlasy, které jsou drženy ve vlasovém folikulu jen díky spasmu, jsou k výpadku určeny.

Růstová fáze vlasu je 6–8 let, poté následuje fáze, kdy se vlas oddělí od výživy a cca 3 měsíce trvá, než vypadne, v této fázi se vlasová cibulka ztenčuje až do úplného vymizení. Poté vlas přirozeně vypadne.

Ano. Vždy zjišťujeme dědičné dispozice. U mužů zohledňujeme stav vlasů otce a dědečka z matčiny strany. U žen pozorujeme naopak matku a babičku z otcovy strany.

Jedná se o pigmentaci. Je to dané genetikou, stravou, celkově prostředím, ve které člověk žije a hlavně obsahem mědi ve vlasech. V důsledku nedostatku mědi začnou vlasy předčasně šedivět. Přestane se tvořit pigment.

Běžně se tento problém řeší pouze povrchově a jen šampony. Toto řešení je velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně. Vždy cíleně podle typu lupů a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy v léčebné kúře nedílnou součástí. Šampon totiž neřeší přímo problém lupů, ten pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat příčinu problému s lupy a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky v pořádku. Kdo trpí lupy, často trpí i dalšími jinými mykotickými problémy. Pokud se řeší problém komplexně, lze se lupů zbavit napořád.

Ano. V létě na vlasy působí nejen silné UV sluneční záření, mořská i chlorovaná voda a další vlivy, ale také jsou zatěžovány zvýšeným pocením pokožky hlavy, která tím velmi trpí, a když trpí pokožka hlavy, trpí tím zaručeně i vlasy. V letním období bychom měli vlasům dopřávat zvýšenou pozornost a péči, aby zůstaly zdravé a krásné. Toho můžeme docílit správně zvolenými přípravky na vlasy. Jelikož je v letních měsících organismus více dehydrován, je důležité zvolit přípravky, které dodají vlasům všechny potřebné živiny.

Vždy záleží na používaných přípravcích. Pokud jsou používané vlasové přípravky s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k trvalému poškození vlasů. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet, z jakého je to důvodu. V případě sportovců, lidí pracujících v prašném prostředí či používajících ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky, který má ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy.

Mytí vlasů každý den není škodlivé, pokud si člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Jednak to musí být přípravek, který neobsahuje chemické látky, jako jsou sulfáty, minerální oleje, nikl, pryskyřici, silikony a mnoho dalších. Výživný přípravek na vlasy by měl obsahovat dostatek vitamínů a přírodních proteinových látek, dále je důležitý kolagen a keratin. Blahodárné účinky na vlasy mají vitamíny z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky, chmele aj.

V letním období je potřeba zvýšit nejen péči o vlasy při mytí, ale především je důležité chránit vlasy a vlasovou pokožku během celého dne. Stejně jako používáme ochranné přípravky na kůži, musíme chránit i vlasy. Vlasy potřebují zvýšený příjem keratinu a kolagenu, které se během letních měsíců z vlasů vytrácí více než obvykle. Doporučujeme používat vlasové oleje či další bezoplachové přípravky, které dokáží intenzivně ochránit vlasy.

Vždy záleží na používaných přípravcích. Pokud jsou používané vlasové přípravky s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k trvalému poškození vlasů. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet, z jakého je to důvodu. V případě sportovců, lidí pracujících v prašném prostředí či používajících ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky, který má ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy. Mytí vlasů každý den není škodlivé, pokud si člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Pokud dochází ke třepení konečků, jedná se o nedostatek živin či o nevhodné zacházení s vlasy, př. zanedbaná či nepravidelná péče (zastřihávání), žehlení a kulmování bez ochranných přípravků na vlasy, trvalá či jak se stále dokola nabízí, nevhodně zvolená vlasová kosmetika. Pokud již vlasy dospěly do fáze, kdy jsou roztřepené, většinou je tento stav konečný a vlas se sám nespraví. (Je to jako s kúrou stromu, pokud se odloupne, zůstane tam také jizva.) Pokud jsou tedy vlasy tímto způsobem poškozené, samozřejmě na ně různé změny počasí vliv mají.

Stejně jako se pokožka při koupání vysušuje a reaguje různě, tak je to i s vlasy. Vždy záleží na typu, barvě i použité ochraně vlasů. Lze říci, že odbarvované a barvené vlasy reagují na slanou vodu citlivěji než nebarvené vlasy. U blondýnek dochází k rychlejšímu vysušování, „dredovatění“ a cuchání vlasů než u tmavovlasých žen. Například černovlásky mívají zpravidla problém s výrazným šisováním barvy vlasů. Obecně lze říct, že pokud se o vlasy budete starat stejně jako o pokožku těla a dopřávat jim kvalitní péči a regeneraci, nemusíte se pobytu u moře a koupání obávat.

Vlasové pokožce škodí přípravky s obsahem chemických látek, které ucpávají vlasové folikuly a tím velmi často dochází k padání či maštění vlasů a pokožky. Dále škrábání a drbání pokožky, horký vzduch při fénování či neopatrné zacházení se žehličkou či kulmou na vlasy.

Lidé také v péči o vlasy dělají řadu zažitých chyb. Patří mezi ně například nesprávný výběr vlasových přípravků, které nejsou vhodné pro jejich typ vlasů či obsahují nevhodné složky (např. s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek). Dále je špatná technika foukání vlasů. Řada žen si je fénuje v předklonu, což způsobuje jejich oslabení. Správně bychom měli vlasy vysoušet vždy po směru jejich růstu. Především majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení. Velmi častým nešvarem je i domácí barvení.

Jednak to musí být přípravek, který neobsahuje chemické látky, jako jsou sulfáty, minerální oleje, nikl, pryskyřici, silikony a mnoho dalších. Výživný přípravek na vlasy by měl obsahovat dostatek vitamínů a přírodních proteinových látek, dále je důležitý kolagen a keratin. Blahodárné účinky na vlasy mají vitamíny z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky, chmele aj.

Pokud budeme mluvit o vlasech, které jsou zdravé. Ideální stav je takový, že si člověk myje vlasy 2x v týdnu a mezitím nemá potřebu dalšího mytí. Důležité je používat kvalitní šampony bez sulfátů a dalších chemických složek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly. Je vhodné dopřát vlasům alespoň 1x za rok intenzivnější péči na podporu a omlazení vlasového ústrojí. Alespoň 1x měsíčně intenzivní masku nebo zábal na vlasy. Před tepelnou úpravou (fénování, kulmování, žehlení) vždy ochránit vlasový stvol přípravkem k tomu určeným. Barvení vlasů je vhodné vždy nechat na odborníkovi.

Ano, produktů je hned několik. Například vlasový krém Instant lze používat jako intenzivní vlasovou masku, klasický kondicionér nebo jako intenzivní ochranu před slunečním zářením. Stačí nanést malé množství krému po celé délce vlasů a upravit klasickým způsobem. Vlasy již neumývat vodou. Takto jsou skvěle chráněny nejen před slunečním zářením, ale také před dehydratací. Tuto aplikaci lze provádět i několikrát denně.

Na základě trichologického vyšetření, pomocí mikrokamery, můžeme přesně diagnostikovat stav vlasového kořínku, vlasů a vlasové pokožky. Díky tomu lze přesně stanovit a doporučit, které přípravky jsou pro Vaše vlasy nejvhodnější. Obecně je důležité vyvarovat se přípravků obsahujících sulfáty a silikony.

V letním období je potřeba zvýšit nejen péči o vlasy při mytí, ale především je důležité chránit vlasy a vlasovou pokožku během celého dne. Stejně jako používáme ochranné přípravky na kůži, musíme chránit i vlasy. Tato kúra je sestavena tak, aby dodala vlasům keratin a kolagen, který se během letních měsíců z vlasů vytrácí více než jindy. Vedle této kúry doporučujeme používat Lifting oil z řady Glycosan, který vlasy intenzivně chrání, ale nezamastí a účes vypadá stále svěží.

Stejně jako fénování, tak i jakékoliv jiné zatěžování vlasů, ať je to mráz, vysoké teploty či horské UV záření mají velký vliv na kvalitu vlasů. Je důležité používat ochranné přípravky, které dokážou vlasy nejen ochránit, ale rovnou i vyživit a hydratovat. Před vystavením vlasů extrémním podmínkám použijte například Lifting oil /olej bez oleje/. Dle délky vlasů přizpůsobte i množství přípravku. Ve velkých mrazech noste čepici, nejlepší je vlasy zaplést do copu nebo culíku a nechat pod čepicí či bundou. Není dobré, aby vlasy byly vystaveny přímému mrazu. Před saunováním stačí nanést přípravek, který je určen pro ochranu vlasů před vysokými teplotami. Při žehlení a foukání vždy nastavte teplotu na nejnižší možnou. Obecně platí, že pro pokožku hlavy je lepší, když se použije fén s ne tak horkým vzduchem a vlasy se vysuší, než když se nechají volně uschnout. Hlavním důvodem je tvorba mikrobů na pokožce hlavy, kteří způsobují např. lupy nebo plísně. V zimě jsou velmi oblíbené velké pletené šály, které ale bohužel vůbec neprospívají našim vlasům. Díky materiálům, ze kterých se šály vyrábějí, vlasy elektrizují a mají velkou tendenci se cuchat. Proto doporučuji v zimních měsících nosit vlasy stažené. Rozpuštěné vlasy položené při mrazu na šále trpí nejvíce.

Stres má velmi negativní dopad na vlasy.Jakékoliv problémy vlasů a vlasové pokožky bývají velmi často spojeny se stresem.

Jelikož vše se vším souvisí, tak lze všeobecně říct, že stres má velký vliv jak na zdraví člověka, tak na estetickou stránku. Tím máme na mysli nejen vlasy, ale pokožku, pleť a nehty.

Ze zkušenosti můžeme říct, že stres bývá jednou z příčin problémů s vlasy, ale málokdy se stává, že by byl jedinou příčinou. Většinou se sejde více negativních faktorů a potom stres bývá pouze v roli hlavního spouštěče.

Ať se jedná o padání či řídnutí vlasů nebo různé typy alopecií (jeden z typů se vyznačuje vypadanými kolečky na různých místech vlasové pokožky, u mužů se může jednat i o oblast vousů), zvýšenou tvorbu lupů, vysoké maštění pokožky a vlasů apod., tak se stres významně podílí na projevech těchto problémů. Viditelné známky zmiňovaných problémů se mohou dostavit klidně i půl roku po velké stresové zátěži. Každý člověk se vyrovnává se stresem jinak, proto nelze obecně říct, jaký dopad to na jeho organismus bude mít. Tím chceme říct, že ne každý, kdo zažije stresovou událost, musí bezpodmínečně přijít o vlasy. Vždy zde hraje velkou roli více faktorů a primárně se vše odvíjí od zdraví organismu. Důležitými faktory jsou hlavně stravovací návyky, tělesná kondice, užívání léků, výběr vlasové kosmetiky apod.

Takže lze říct, že stres je stejně nebezpečný jako jakékoliv další příčiny, které vedou k problémům s vlasy a vlasovou pokožkou.

FAQ: Transplantace vlasů

Objednat se na vstupní vyšetření můžete v Praze, Brně, Plzni, Pardubicích a Ostravě.

Kontakty a otvírací dobu spolu s možností rezervace termínu pomocí online formuláře najdete v sekci kontakty.

Zákrok provádíme pouze v Praze v Kobylisích, kde najdete naši plně vybavenou moderní kliniku.

Transplantace vlasů se provádí ambulantně a vyžaduje pouze lokální anestezii, která může být nepříjemná. Při samostatném zákroku pacienti tedy necítí prakticky žádnou bolest. Citlivější osoby mohou po zákroku pociťovat menší nepohodlí, případně mírný otok, symptomy odezní během jednoho až tří dnů.

Ano. Používáme k transplantaci vaše vlastní trvale rostoucí vlasy. Nejčastěji se odebírají ze zadní části hlavy a následně jsou přeneseny na místo pleše a do řídnoucích oblastí. Protože tento typ vlasů nepodléhá vlivům způsobujícím mužské plešatění, transplantované vlasy vydrží celý život.

U roboticky asistované transplantace vlasů je doba rekonvalescence kratší než u většiny kosmetických chirurgických zákroků. Procedura nevyžaduje žádné řezy nebo stehy, vpichy jsou miniaturní (do 1 mm) a náš personál veškeré zásahy do pokožky pečlivě ošetří, proto je doba hojení krátká. Obvykle se můžete vrátit zpět k běžným aktivitám během několika dní.

Transplantované vlasy rostou přirozeně ve fázích. První nové vlasy jsou vidět asi tři měsíce po zákroku a v průběhu roku dále porostou. Během přibližně šesti měsíců zpozorujete znatelné zlepšení a po roce uvidíte konečné výsledky.

Ano. Nezáleží na pohlaví, transplantace vlasů je vhodná pro každého, kdo nemá vážnou zdravotní překážku. S každým klientem celý proces transplantace důkladně projednáme, zodpovíme veškeré dotazy a dbáme na to, aby se klient u nás cítil v bezpečí. S transplantací žen i mužů máme bohaté zkušenosti a výborné výsledky.

V dárcovské oblasti vám vlasy těsně před zákrokem na sále ostříháme vždy. Pro systém ARTAS i pro lékaře při ručním odběru pomocí systému NeoGraft je důležité, aby byla dárcovská oblast dobře čitelná. Můžeme pak přesně lokalizovat a šetrně odebrat zdravé vlasové folikuly.

Co se týče cílové oblasti, záleží na tom, jaký typ zákroku plánujete podstoupit. Pro metodu NeoGraft 2.0 zkrácení vlasů není nutné. Při zákroku ARTASem klientům holíme v den zákroku celou hlavu na délku požadovanou přístrojem.

Tato procedura minimalizuje zjizvení, takže je téměř okem nerozeznatelné. Během několika dní od zákroku se dárcovská i cílová oblast zhojí a vaše nové vlasy porostou postupně, což snižuje pravděpodobnost, že si lidé něčeho všimnou. Vaši přátelé a rodina uvidí, že vypadáte lépe, výsledky transplantace vlasů jsou jemné a přirozené.

Ne. Jelikož se při robotické metodě odebírají vlasy selektivně, zjizvení v dárcovské oblasti je absolutně minimální. Vlasy můžete nosit, jak jste zvyklí – v moderním krátkém stylu, nebo delší. Jizvy mít nebudete.

Celá procedura obvykle trvá čtyři až osm hodin, podle určení lékaře a objemu transplantovaných vlasů. Během zákroku pohodlně sedíte či ležíte a lékař s personálem vám poskytnou maximální péči, abyste se cítili komfortně. V průběhu procesu jsou stanovené pauzy na jídlo a relax.

Cena zákroku se odvíjí od počtu transplantovaných štěpů. Ten stanovíme na základě analýzy vašeho očekávání a preferencí. Menší zákroky přístrojem NeoGraft 2.0 začínají na 49 tisících korunách. Vstupní konzultace stojí standardně 1 200 Kč, trvá hodinu a obsahuje trichologické vyšetření.

Při transplantaci vlasů se přenášejí štěpy, ne vlasy. Z každého štěpu může růst 1 až 5 vlasů. Systém ARTAS dokáže rozlišit, kolik vlasů z kterého štěpu roste, a v jaké kvalitě. Štěp má v průměru 1 mm, při jeho sázení je potřeba počítat s prostorem pro řez a pro uchycení. Každý štěp potřebuje ke správnému růstu kolem sebe další 0,5 mm prostoru, odkud bere živiny a kde je uchycen svalem pro napřímení (např. když je vám zima). Proto se na 1 cm² holé kůže vejde přibližně 40 štěpů.

Jak se starat o transplantované vlasy vám řekneme několikrát. Poprvé již při konzultaci kvůli určitým omezením např. ve sportu nebo nošení pokrývky hlavy. Dále při zákroku samotném a na všech následných kontrolách. Pokyny dostanete také v písemné a digitální formě, abyste je měli vždy poruce.

Hned druhý den po zákroku vám zavolá paní doktorka a proberete spolu váš zdravotní stav a první noc. Po týdnu přijdete na kontrolu, kde zjišťujeme hojení dárcovské i cílové oblasti. Následují kontroly po třech a šesti měsících – tedy uvidíte na trichologické kameře první nové vlasy. Kontroly po transplantaci vlasů jsou důležité pro nás i pro vás, ať už ze zdravotního hlediska, ale také pro připomenutí progresu. Po roce probíhá závěrečná kontrola na sále s lékařem, který vás operoval, můžete tak společně zhodnotit celý proces transplantace.

Důvodů je několik. Jsme česká společnost s letitou praxí v komplexní péči o vlasy. Jsme tu pro vás od první konzultace až po závěrečnou kontrolu, která probíhá po roce od zákroku. Vše vám podrobně vysvětlíme a neslibujeme nereálné výsledky. Jako jediní v ČR vlastníme robotické systémy ARTAS a NeoGraft 2.0, takže dokážeme transplantaci vlasů nakombinovat vám na míru. V rámci transplantačního plánu spolu s vámi stanovíme cíl a k němu vás dovedeme. V Clinical Hair&Health vždy víte.

Regenera activa

Regenera activa (RA) je inovativní, jednoduché a účinné kosmeticko-lékařské ošetření pro obnovu růstu slábnoucích vlasů.

Konzultace trvá hodinu, během které probíhá trichologické vyšetření a důkladný pohovor nad zdravotním stavem vaší pokožky hlavy.

Hodinová konzultace obsahující trichologické vyšetření stojí standardně 1200 Kč, nyní je zdarma.

Celá procedura trvá hodinu, během které vám lékař sdělí také pooperační péči a doporučení. Samotná extrakce štěpů a aplikace suspenze trvá 20–30 minut.

Zákrok včetně dvou pooperačních kontrol stojí 40 000 Kč.

Nyní platí zaváděcí cena 30 000 Kč.

Po zákroku se začnou vaše vlasy ihned regenerovat, po měsíci od aplikace pocítíte zlepšení stavu pokožky hlavy. Konečné výsledky jsou viditelné po roce.

Pro někoho může být nepříjemná aplikace lokální anestezie, která se provádí injekčně do podkoží.

Rekonvalescence není nutná. Po aplikaci může být pokožka hlavy citlivá. V dárcovské oblasti vznikne několik miniaturních stroupků, které se během týdne odhojí a nic není vidět. Týden od aplikace se nedoporučuje návštěva sauny, solárního studia, chlorovaného bazénu a nadměrné pocení např. ve fitness centru.

Po zákroku se začnou vaše vlasy postupně regenerovat, po měsíci od aplikace pocítíte znatelné zlepšení. Konečné výsledky jsou vidět po roce, kdy účinek začne pomalu upadat. Postupný úbytek vlasů pocítíte nejspíše po 3 až 4 letech.

Ano. Po jediné aplikaci Regenera activa vydrží účinky až 4 roky.

Bohužel ne, Regenera activa podporuje obnovu slábnoucích vlasů a vlasů v útlumu. Nedokáže vytvořit nový vlas.

Ano. Růstové faktory aplikované během transplantace přispívají k rychlému a úspěšnému hojení, posilují vlasové cibulky a stimulují růst nových vlasů.

Ostatní dotazy

Pro to, abychom se vám mohli plně věnovat, je nutné se na veškeré poskytované služby vždy předem objednat – telefonicky nebo přes kontaktní formulář.

 • V kadeřnictví používáme pouze trichologické přípravky vždy s ohledem na typ vlasů a vlasové pokožky.
 • Pracujeme pouze s barvami bez amoniaku.
 • K prodlužování vlasů používáme výhradně 100% lidské REMY vlasy.
 • V případě, že vaše barva nebude shodná s barvou vzorníku, lze prodlužované vlasy barvit a tónovat.