Trichologie

Trichologie vznikla jako vědní obor spojením věd kosmetiky a dermatologie. Soustřeďuje svůj zájem na hygienu vlasů, jejich zdraví a krásu. Dermatolog se zabývá terapií s cílem převážně léčit nemoci a anomálie kůže včetně přilehlých tkání. Tricholog se věnuje péči, hygieně a léčbě vlasů včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky.

Péče o vlasy znamená nejen pěstovat vlasy samotné, ale pečovat i o vlasovou pokožku. Ta bývá totiž hlavní příčinou většiny problémů s vlasy. Trichologie spočívá ve schopnosti správně identifikovat vady a anomálie vlasů včetně vlasové pokožky a v nabídce řešení vhodných trichologických přípravků a postupu ke zlepšení stavu vlasů a vlasové pokožky.

Obor trichologie a trichologické přípravky se snaží uspokojovat potřeby moderního spotřebitele, neboť stále přibývají ženy i muži, kteří mají problémy s vlasy.

Trichologie řeší problémy s vlasy a vlasovou pokožkou jako je padání vlasů (alopecie), mastné vlasy (seboroická dermatitida), lupy, šupinatění, lupénka, suchá a dehydrovaná kůže a vlasy, slabé a jemné vlasy, poškozená struktura vlasu nebo roztřepené vlasy.

Mezi klienty trichologické péče patří lidé všech věkových skupin, kteří řeší nějaký z výše uvedených problémů nebo jen chtějí dávat svým vlasům kvalitní péči a výživu. Nejčastějšími klienty jsou lidé, kterým v důsledku vysokých stresů padají vlasy, lidé nosící dlouhodobě pokrývky hlavy, lidé po chemoterapiích, matky po porodu a během kojení, ženy v menopauze apod.

Trichogram – trichologická pomůcka

Trichogram je tabulka zobrazující výsledky mikroskopického vyšetření vlasů a jejich kořínků. Tuto zpracovala společnost Vivipharma. Obsahuje obrázky a popisy jak zdravých vlasových kořínků a vlasových stvolů, tak obrázky vlasových kořínků a vlasových stvolů, které vyznačují známky různých druhů vlasových anomálií. Tento trichogram slouží trichologovi jako pomůcka k lepšímu rozpoznání problému vlasů a pro stanovení přesné diagnózy.

Popis vlasového kořínku

Normální vlas

Vlasový kořínek zdravého vlasu je plný, kyjovitého tvaru, jeho obrys je souměrný.

normalni-vlas

Mazotok tukový – seborea grassa

Nadměrná sekrece hutného voskového mazu, který se hromadí v okolí ústí vlasového folikulu. Pokožka je mastná, naopak vlas může být suchý.

Mazotok tukovy - Seborea grassa

Mazotok olejový – seborea oleosa

Nadměrná sekrece tekutého (olejového) mazu, který ústí na povrch vlasové pokožky.  Zachytává se na vlasech, které se pod vahou mazu stávají těžkými. Vlasy vytvářejí pramínky a nedrží účes.

Mazotok olejovy seborea oleosa

Mazotok potní – seborea fluente

Nadměrná sekrece z potních žláz ve vlasové pokožce. Pot způsobuje, že vlasy těžknou. Mění se pH hydrolipidní vrstvy.

Mazotok-potni-seborea-fluente

Zakřivený vlasový kořínek

Nedostatečnou výživou dochází k zakřivení vlasového kořínku. Vlas je slabý a bez elasticity. Hlavním důvodem je často špatné prokrvení vlasové pokožky.

Zakriveny vlasovy korinek

Atrofický (oslabený) vlasový kořínek

Může být na suché i na mastné vlasové pokožce. Vlasový kořínek je zúžený a zmenšený vlivem nedostatečné výživy a přítomností volných radikálů. Tento stav je častou příčinou silného vypadávání vlasů.

Atroficky vlasovy korinek

Vlasový kořínek ve tvaru vykřičníku

Vlasový kořínek je výrazně oslabený, vlas rychle vypadne a na vlasové pokožce vznikají lysiny, které jsou typické pro anomálii – alopecie areáta.

vlasovy-korinek-ve-tvaru-vykricniku

Popis vlasového stvolu

Normální vlas

Kutikula (vnější vrstva) vlasového stvolu je neporušená, keratinové šupiny perfektně přiléhají. Vlas je jasný, lesklý, měkký, elastický, lze lehce rozčesat a konečky vlasů nejsou roztřepené.

normalni-vlas (1)

Drsný a pórovitý vlas

Keratinové šupiny kutikuly odstávají nebo úplně chybí. Vlasy jsou na dotek drsné, matné a špatně se rozčesávají.

drsny-a-porovity-vlas

Tricoptilosis – rozštěpený vlas

Vlasové konečky jsou rozštěpené. Vlasy jsou suché a často jim u konečků chybí pigment.

tricoptilosis-rozstepeny-vlas

Tricoclasis - roztřepený vlas

Tricoclasis je vážnější stupeň Tricoptilosis. Konečky vlasů jsou roztřepené jako štětec. Tato anomálie je často způsobena nedostatkem minerálů.

tricoclasis-roztrepeny-vlas

Tricoclasis podélná - oslabený vlas

Proteinová struktura keratinu je oslabená. Vlas ztrácí svou aminokyselinovou rovnováhu. Vlas se tak stává křehký a citlivý vůči vnějším vlivům.

tricoclasis-podelna-oslabeny-vlas

Tricoresis - perlová nemoc

Projevuje se tzv. nabobtnáním kutikuly a kortexu vlasového stvolu. Kutikulární buňky se shlukují a vytváření hrbolky (uzlíky). Vlas ztrácí přirozenou měkkost a elasticitu.

tricoresis-perlove-nemoc

Vlas poškozený fénováním

Častým fénováním (suchý a horký vzduch) se vlasy vysušují a elektrizují. Vlas ztrácí svou přirozenou vlhkost a je oslabený.

vlas-poskozeny-fenovanim

Jak probíhá trichologické vyšetření

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení